Sony Ten 1, Ten 2 & 3 HD Live Stream Via Sonyliv.com – Channel Availability on DTH

Sony Ten 1 / HD and Sony Ten 3 – HD tv channels provide the wrestling pay per view WWE WrestleMania 35 All Fights live telecast and coverage in India on 8 April  2019 as per indian ist time while Online users can enjoy theWrestlemania 35 live stream in India on sonyliv.com

Sony Ten is one of the Best sports channels of the India. Sony Ten Channel who refers to television channels of Sony Ten 1, Sony Ten 2, Sony Ten 3 and its HD channels of all Sony TEN 1 HD, Sony TEN 2 HD, Sony Ten 3 as well as Sony Ten Golf HD. Sony Ten is the combination of the names of Two good Television company of Sony Pictures Network and Ten sports network. This Sony Ten channel are generally broadcast the Majority of Sports events of Cricket, Football, Golf and WWE etc on their various above channel.

A VPN Service which will help you to access Geo Block Content and Stream sports live without any restriction of TV channels. To Stream, Sports live I always recommend you to Subscribe ExpressVPN because of their Enjoy unrestricted access worldwide features, Fast Server, Easy Setup on almost all device, 24/7 Hour customer support with live chat along with 30 days money back Guarantee.

Quick Guide: Watch Any Game Live From Anywhere in 3 Steps

  1. Get a trusted VPN – Recommend to  Go with ExpressVPN (49% off + 3 Month Free)
  2. Download a VPN to your device.  (Works on Desktop, Laptop, Tablet, iPhone, Android or Any Smart TV)
  3. Connect to Server of Broadcasting Channel from Location List 
  4. Watch Live Stream 

Note : Finding Any difficulty to Watch any Tournament or Game online kindly contact ExpressVPN support person via live Chat or Email.

List of channels

  • Sony TEN 1
  • Sony TEN 2
  • Sony TEN 3
  • Sony TEN 1 HD
  • Sony TEN 2 HD
  • Sony TEN 3 HD
  • Sony TEN GOLF HD

Sony Ten Network channel

How to Watch Sony Ten 1, Sony Ten 2, Sony Ten 3 Live Streaming

All the fans of India looking to watch the Live telecast and coverage of the ongoing Sports events like La Liga, Serie A, Fifa world cup 2018, multi sports events like Commonwealth Games 2018, olympic games, Cricket tournament on Sony Ten 2 and Sony 3 channel. So check out below the way you can enjoy the Sony Ten 1 / Sony Ten 2 / Sony Ten 3 Live stream online.

Too busy for the full read? Here’s the BEST VPN for 2020

ExpressVPN – The fastest VPN available. It’s super-secure, is easy to use, great for Soccer streaming and affordable Price too. Get 49% off with this special discount + 3 Months Free.

Feature of ExpressVPN

  • Works with: All Sports Streaming includes Cricket, Football, F1, Tennis, Basketball, College Football and also best for Netflix (multiple libraries), Hulu, BBC iPlayer, Vudu, Amazon Prime Video, SkyTV, Disney+ Hotstar, Sonyliv, and many others Too.
  • Compatible Device: Windows, macOS, Android, iOS, Smart TV Linux, Chrome, Firefox, and routers
  • Data logging: Strict no-logs policy
  • Money-back guarantee: 30 days

Don’t Miss 

ExpressVPN’s latest deal September 2020: Get 3 months completely free on your annual subscription with this current offer! It’s not for certain when this deal will end so it’s best to Latest Working Deals on ExpressVPN to see if it’s still available.

ExpressVPN is our first choice to Watch Any Sports Events as they are top spot in many tests, including best VPN for iOS devices, torrenting, and routers, because it’s a solid, reliable option.

ExpressVPN have more then 4900+ high-speed servers from 160 countries. It’s also one of the fastest VPNs we’ve tested and many of the top site also recommending same. This is excellent news for streamers and torrenters around the world to Get ExpressVPN and Stream Sports live online.

ExpressVPN can help you access your favorite content, even on platforms that don’t support VPNs. Thanks to the MediaStreamer feature and the VPN’s ability to blast through blocks, our researchers were able to watch Netflix, Hulu, and BBC iPlayer from six different countries on smart TVs, Amazon Fire TV sticks, Apple TV, gaming consoles, and other devices.

Customer service is also good, with helpful 24/7 live chat support and detailed setup guides for the many supported platforms. Every time I tested the live chat feature, I was chatting with a helpful representative in under two minutes. So if you facing any issue to Watch Any Sports live after Buying the ExpressVPN plan kindly contact them

Online Viewers can Enjoy the Sony Ten 1 / HD, Sony Ten 2 / HD, Sony Ten 3 / HD channel as well as ony Ten Golf HD channels live streaming via sonyliv.com websites which is the offical websites of the Sony Network. So To Catch Sony Ten live stream just enter Sonyliv.com on your computer, laptop, tablet or install their apps on android mobile phone and iphone.

Sony Ten 3 DTH Channel Availability : DTH Users can enjoy the Sony Ten 3 Channels on Reliance Digital TV Channel number 505 (SD) Channel 523 (HD), Tata Sky users watch Sony Ten 3 Channel on 476 (SONY TEN 3) Channel 475 (SONY TEN 3 HD), Dish TV Channel 615 (SONY TEN 3), Dialog TV Channel 13, TelkomVision Channel 113, Sun Direct Channel 515 (SONY TEN 3), Airtel digital TV Channel 289 (SONY TEN 3), Indovision Channel 310, Videocon d2h Channel 415 (SONY TEN 3), Dish Home Nepal Channel 608 (SONY TEN 3). SONY TEN 3 is also available on cable on Asianet Digital TV Channel 307, MediaNet (Maldives) Channel 302, DEN Channel 408 and on Sim TV (Nepal) Channel 705.

Sony Ten 1 Wiki

Sony Ten 1 and Sony Ten 1 HD TV channels who Broadcast the Sports Events like World Athletics Championship, Asian Games, Sukma Games, Commonwealth Games as well asports like ATP, Moto GP, Rallying, Horse Racing, Beach Volleyball events and NBA games in Hindi commentary. WWE Raw (along with the 30-minute pre-show) is currently broadcast live weekly, along with SmackDown, NXT, Main Event, WWE Sunday Dhamaal and (generally) monthly PPV/Specials. Occasionally, SONY TEN 1 & SONY TEN 1 HD will broadcast a live WWE PPV/Special.

Sony Ten 2 Wiki

Sony Ten 2 logo

Sony Ten 2 and Sony Ten 2 HD Channels Generally broadcast the Majority of Football Events like LA Liga 2017-18, UEFA Champions League, UEFA Europa League, UEFA Super Cup, Federation Cup, French League, Sky Bet Championship and German Cup all year round.

Viewers also enjoy the upcoming live matches, football updates on this channels show of “Football Extraaa” too.

Upcoming La Liga Matches to Broadcast live on Sony Ten 2

  • Real Sociedad vs Real Betis Live Telecast From 3:30 PM IST on 1 October
  • Barcelona vs Las Palmas Live Telecast From 7:45 PM IST on 1 October
  • Villarreal vs Eibar Live Telecast From 10:00 PM IST on 1 October
  • Real Madrid vs Espanyol Live Telecast From 0:15 AM IST on 2 October

Upcoming / Ongling Events : All the Football Fans of India enjoy the All the 52 Matches of Fifa U-17 World cup (Including Group Stage, Semi Final & Final) Live telecast and Coveage on Sony Ten 2 Channels from the 6-28 October 2017.

  • Match-1 Colombia vs Ghana Live Sony Ten 2 (6 October 2017)
  • Match-2 India vs united States Live Sony Ten 2 (6 October 2017)
  • Match-3 New Zealand vs Turkey Live Sony Ten 2 (6 October 2017)
  • Match-4 Paraguay vs Mali Live Sony Ten 2 (6 October 2017)
  • Match-5 Germany vs Costa Rica  Live Sony Ten 2 (7 October 2017)

Upcoming Commonwealth Games 2018 India Matches to Be broadcast on Sony Ten Channel

Day 1 (5 April)

India vs Sri Lanka
Event: Mixed team badminton
Time:  4.31 am

India vs Wales
Event: Women’s hockey
Time: 5.02 am

India vs Jamaica
Event: Women’s basketball
Time: 2.03 pm

India vs Pakistan
Event: Mixed team badminton
Time: 2.31 pm

India vs Cameroon
Event: Men’s basketball
Time: 3.30 pm

Team: Aleena Reji, Deborah Herold, Manorama Devi, Amritha Reghunath
Event: Cycling (4000m Team Pursuit)
Time: 10.12 am (Qualification), 3 pm (Final)

Team: Ranjit Singh, Sahil Kumar, Sanuraj P, Manjeet Singh
Event: Cycling (Team Sprint)
Time: 12.04 pm (Qualification), 4:28 pm (Final)

Team: Deborah Herold, Aleena Reji
Event: (Cycling) Women Team Sprint
Time: 11.54 am (Qualification), 4:21 pm (Final)

Athlete: Rakesh Patra
Event: Gymnastics (Individual All Around)
Time: 4.38 am (Qualification)

Athlete: Yogeshwar Singh
Event: Gymnastics (Individual All Around)
Time: 4.38 am (Qualification)

Athlete: Ashish Kumar
Event: Gymnastics (Individual All Around)
Time: 4.38 am (Qualification)

Team: Ashish Kumar, Yogeshwar Singh, Rakesh Patra
Event: Gymnastics (Individual All Around)
Time: 4.38 am (Qualification)

Athlete: Sajan Prakash
Event: Swimming (Men’s 50m Butterfly)
Time: 6.57 am (1st Heat), 4.22 pm (1st Semi-final)

Athlete: Virdhawal Khade
Event: Swimming (Men’s 50m Butterfly)
Time: 6.57 am (1st Heat), 4.22 pm (1st Semi-final)

Athlete: Srihari Nataraj
Event: Swimming (Men’s 100m Backstroke)
Time: 7.24 am (1st Heat), 4.52 pm (1st Semi-final)

Athlete: Gururaja
Event: Weightlifting (Men’s 56 kg)
Time: 5.12 am

Athlete: Saikhom Mirabai Chanu
Event: Weightlifting (Women’s 48 kg)
Time: 9.42 am

Athlete: Muthupandi Raja
Event: Weightlifting (Men’s 62 kg)
Time: 2.12 pm

Event: Men’s Boxing Preliminary Rounds
Time: 7.30 am-11 am and 2 pm-5.30 pm

Event: Women’s Boxing Preliminary Rounds
Time: 7.30 am-11 am and 2 pm-5.30 pm

Event: Table Tennis Team Group and Knockout Stage
Time: 4.00 am-10.00 am and 11.30 am-4.30 pm

Event: Squash Singles Preliminary
Time: 8:00 am-12 am and 1.30 pm-5.00 pm

Event: Lawn bowls starts from 5 April

Day 2 (6 April)

India vs Malaysia
Event: Women’s Hockey
Time: 10.02 am

Athlete: Deborah Herold
Event: Cycling (Women Sprint)
Time: 8.32 am (Qualification), 10.02 am (Repechage), 10.24 am (Quarter-finals), 2.52 pm (Semi-finals) 4.18 pm (Final)

Athlete: Aleena Reji
Event: Cycling (Women Sprint)
Time: 8.32 am (Qualification), 10.02 am (Repechage), 10.24 am (Quarter-finals), 2.52 pm (Semi-finals) 4.18 pm (Final)

Athlete: Sonali Chang
Event: Cycling (Women’s 3,000m Individual Pursuit)
Time: 8.56 am (Qualification), 3.00 pm (Final)

Athlete: Manorama Devi
Event: Cycling (Women’s 3,000m Individual Pursuit)
Time: 8.56 am (Qualification), 3.00 pm (Final)

Athlete: Manjeet Singh
Event: Cycling (Men’s 4,000m Individual Pursuit)
Time: 10.47 am (Qualification)

Athlete: Sahil Kumar
Event: Cycling (Keirin)
Time: 2.32 pm (Qualification), 3.15 pm (Repechage), 4.08 pm (Semi-final), 4.41 pm (Final)

Athlete: Sanuraj P
Event: Cycling (Keirin)
Time: 2.32 pm (Qualification), 3.15 pm (Repechage), 4.08 pm (Semi-final), 4.41 pm (Final)

Athlete: Ranjit Singh
Event: Cycling (Keirin)
Time: 2.32 pm (Qualification), 3.15 pm (Repechage), 4.08 pm (Semi-final), 4.41 pm (Final)

Athlete: Pranati Das
Event: Gymnastics (Women Individual All Around)
Time: 4.39 am (Qualification)

Athlete: Pranati Nayak
Event: Gymnastics (Women Individual All Around)
Time: 4.39 am (Qualification)

Athlete: Arun Reddy
Event: Gymnastics (Women Individual All Around)
Time: 4.39 am (Qualification)

Athlete: Sajan Prakash
Event: Swimming (Men’s 50m Butterfly)
Time: 3.07 pm (Final)

Athlete: Virdhawal Khade
Event: Swimming (Men’s 50m Butterfly)
Time: 3.07 pm (Final)

Athlete: Srihari Nataraj
Event: Swimming (Men’s 100m Backstroke)
Time: 5.06 pm (Final)

Athlete: Khumukcham Sanjita Chanu
Event: Weightlifting (Women’s 53kg)
Time: 5.12 am

Athlete: Deepak Lather
Event: Weightlifting (Men’s 69kg)
Time: 9.42 am

Athlete: Saraswati Rout
Event: Weightlifting (Women’s 58kg)
Time: 2.12 pm

India vs Scotland
Event: Mixed Team Badminton
Time: 9.30 am-1.00 pm

Event: Boxing Men Preliminary rounds
Time: 7.30 am-11 am and 2 pm-5.30 pm

Event: Boxing Women Preliminary Rounds
Time: 7.30 am-11 am and 2 pm-5.30 pm

Event: Table Tennis (Team Group and Knockout Stage)
Time: 4.00 am-10 am and 11.30 am-4.30 pm

Event: Squash (Singles Preliminary)
Time: 8.00 am-12 pm and 1.30 pm-5 pm

Day 3 (7 April)

India vs England
Event: Men’s basketball
Time: 1.03 pm

India vs Malaysia
Event: Women’s basketball
Time: 2.03 pm

India vs Pakistan
Event: Men’s Hockey
Time: 10.02 am

Athlete: Manjeet Singh
Event: Cycling (Men’s 4000m Individual Pursuit)
Time: 3.54 pm (Final)

Athlete: Sanuraj P
Event: Cycling (Men’s Sprint)
Time: 9.56 am (Qualification), 10.43 am (Quarter-final), 2.10 pm (Semi-final), 4.14 pm (Final)

Athlete: Ranjit Singh
Event: Cycling (Men’s Sprint)
Time: 9.56 am (Qualification), 10.43 am (Quarter-final), 2.10 pm (Semi-final), 4.14 pm (Final)

Athlete: Sahil Kumar
Event: Cycling (Men’s Sprint)
Time: 9.56 am (Qualification), 10.43 am (Quarter-final), 2.10 pm (Semi-final), 4.14 pm (Final)

Athlete: Amritha Reghunath
Event: Cycling (Women Point Race)
Time: 10.28 am (Qualification), 2.46 pm (Final)

Athlete: Sonali Chang
Event: Cycling (Women Point Race)
Time: 10.28 am (Qualification), 2.46 pm (Final)

Athlete: Manorama Devi
Event: Cycling (Women Point Race)
Time: 10.28 am (Qualification), 2.46 pm (Final)

Athlete: Deborah Herold
Event: Cycling (Women 500 m Time Trial)
Time: 3.29 pm

Athlete: Aleena Reji
Event: Cycling (Women 500 m Time Trial)
Time: 3.29 pm

Athlete: Rakesh Patra
Event: Gymnastics (Individual All Around)
Time: 4.39 am

Athlete: Yogeshwar Singh
Event: Gymnastics (Individual All Around)
Time: 4.39 am (Final)

Athlete: Ashish Kumar
Event: Gymnastics (Individual All Around)
Time: 4.39 am (Final)

Athlete: Pranati Das
Event: Gymnastics (Women Individual All Around)
Time: 12.11 pm (Final)

Athlete: Pranati Nayak
Event: Gymnastics (Women Individual All Around)
Time: 12.11 pm (Final)

Athlete: Aruna Reddy
Event: Gymnastics (Women Individual All Around)
Time: 12.11 pm (Final)

Athlete: Sajan Prakash
Event: Men’s 200m Butterfly
Time: 3.07 pm (Final)

Athlete: Srihari Nataraj
Event: Swimming (Men’s 50m Backstroke)
Time: 6.45 am (1st Heat), 3.49 pm (1st Semi-final)

Athlete: Sathish Sivalingam
Event: Weightlifting (Men’s 77kg)
Time: 5.12 am

Athlete: Vandna Gupta
Event: Weightlifting (Women’s 63kg)
Time: 9.42 am

Athlete: Ragala Venkat Rahul
Event: Weightlifting (Men’s 85kg)
Time: 2.12 am

Event: Mixed Badminton team quarter-finals

Event: Boxing Men Preliminary rounds
Time: 7.30 am-11 am and 2 pm-5.30 pm

Event: Boxing Women Preliminary Rounds
Time: 7.30 am-11 am and 2 pm-5.30 pm

Event: Table Tennis (Team Group and Knockout Stage)
Time: 4.00 am-10.00 am and 11.30 am-4.30 pm

Event: Squash (Singles Preliminary)
Time: 8.00 am-12 pm and 1.30 pm-5.00 pm

Day 4 (8 April)

Athlete: Irfan Kolothum Thodi
Event: Athletics (Men’s 20km walk)
Time: 2:30 am

Athlete: Manish Singh Rawat
Event: Athletics (Men’s 20km walk)
Time: 2.30 am

Athlete: Muhammed Anas
Event: Athletics (400m)
Time: 11.11 am (Heat 1)

Athlete: Tajinder Pal Singh Toor
Event: Athletics (Shot put)
Time: 12.02 pm

India vs Scotland
Event: Men’s basketball
Time: 4.30 pm

India vs New Zealand
Event: Women’s basketball
Time: 1.01 pm

India vs Wales
Event: Men’s Hockey
Time: 3.02 pm

India vs England
Event: Women’s Hockey
Time: 5.02 pm

Athlete: Amritha Reghunath
Event: Cycling (Women’s scratch race)
Time: 1.02 pm (Qualification), 4.14 pm (Final)

Athlete: Sonali Chang
Event: Cycling (Women’s scratch race)
Time: 1:02 pm (Qualification), 4:14 pm (Final)

Athlete: Manorama Devi
Event: Cycling (Women’s scratch race)
Time: 1.02 pm (Qualification), 4.14 pm (Final)

Athlete: Deborah Herold
Event: Cycling (Women Kerin)
Time: 1.22 pm (Qualification), 2.27 pm (Repechage), 4.34 pm (Final)

Athlete: Aleena Reji
Event: Cycling (Women Kerin)
Time: 1.22 pm (Qualification), 2:27 pm (Repechage), 4.34 pm (Final)

Athlete: Manjeet Singh
Event: Cycling (Men’s 40km Points Race)
Time: 1.37 pm (Qualification), 4.51 pm (Final)

Athlete: Ranjit Singh
Event: Cycling (1000 m Time Trial)
Time: 2.37 pm

Athlete: Sahil Kumar
Event: Cycling (1000 m Time Trial)
Time: 2.37 pm

Athlete: Manu Bhaker
Event: Shooting (Women’s 10m Air Pistol)
Time: 4.31 am (Qualification), 7.30 am (Final)

Athlete: Heena Sidhu
Event: Shooting (Women’s 10m Air Pistol)
Time: 4.31 am (Qualification), 7:30 am (Final)

Athlete: Saniya Sheikh
Event: Shooting (Women’s Skeet)
Time: 4.31 am (Qualification), 11.30 am (Final)

Athlete: Maheshwari Chauhan
Event: Shooting (Women’s Skeet)
Time: 4.31 am (Qualification), 11.30 am (Final)

Athlete: Smit Singh
Event: Shooting (Men’s Skeet)
Time: 4.31 am (Qualification), 11.15 am (Final)

Athlete: Sheeraj Sheikh
Event: Shooting (Men’s Skeet)
Time: 4.31 am (Qualification), 11.15 am (Final)

Athlete: Deepak Kumar
Event: Shooting (Men’s 10m Air Rifle)
Time: 6 am (Qualification), 9 am (Final)

Athlete: Ravi Kumar
Event: Shooting (Men’s 10m Air Rifle)
Time: 6 am (Qualification), 9 am (Final)

Athlete: Sajan Prakash
Event: Swimming (Men’s 100m Butterfly)
Time: 7.10 am (1st Heat), 4.23 pm (1st Semi-final)

Athlete: Srihari Nataraj
Event: Swimming (Men’s 50m Backstroke)
Time: 5.01 pm (Final)

Athlete: Punam Yadav
Event: Weightlifting (Women’s 69kg)
Time: 5.12 am

Athlete: Vikas Thakur
Event: Weightlifting (Men’s 94kg)
Time: 9.42 am

Athlete: Seema
Event: Weightlifting (Women’s 75kg)
Time: 2.12 pm

Event: Mixed Badminton team quarter-finals

Event: Boxing Men Preliminary rounds
Time: 7.30 am-11 am and 2 pm-5.30 pm

Event: Boxing Women Preliminary Rounds
Time: 7.30 am-11 am and 2 pm-5.30 pm

Event: Table Tennis Team Semi-final
Time: 4 am-10 am

Event: Squash Singles Semi-Final
Time: 8 am-12 pm and 1.30 pm-5 pm

Day 5 (9 April)

Athlete: Muhammad Anas
Event: Athletics (400m)
Time: 3.26 pm (Semi-final)

Athlete: Tajinder Pal Singh Toor
Event: Athletics (Shot put)
Time: 3.55 pm

Athlete: Tejaswin Shankar
Event: Athletics (High Jump)
Time: 5.50 am

Athlete: Siddharth Yadav
Event: Athletics (High Jump)
Time: 5.50 am

Athlete: Poovamma Raja
Event: Women 400m
Time: 6 am (Heat 1)

Athlete: Hima Das
Event: Women 400m
Time: 6 am (Heat 1)

Athlete: L Suriya
Event: Women 10,000m
Time: 4.05 pm

Athlete: Jitu Rai
Event: Shooting (Men’s 10m Air Pistol)
Time: 4.31 am (Qualification), 7:39 am (Final)

Athlete: Om Prakash
Event: Shooting (Men’s 10m Air Pistol)
Time: 4:31 am (Qualification), 7.39 am (Final)

Athlete: Apurvi Chandela
Event: Shooting (Women’s 10m Air Rifle)
Time: 6:30 am (Qualification), 9 am (Final)

Athlete: Mehuli Ghosh
Event: Shooting (Women’s 10m Air Rifle)
Time: 6.30 am (Qualification), 9 am (Final)

Athlete: Sajan Prakash
Event: Swimming (Men’s 100m Butterfly)
Time: 5.29 pm

Athlete: Virdhawal Khade
Event: Men’s 50m Freestyle
Time: 6.43 am (1st Heat), 4.07 pm (1st Semi-final)

Athlete: Srihari Nataraj
Event: Men’s 200m Backstroke
Time: 6.01 am (1st Heat), 3.07 pm (Final)

Athlete: Pardeep Singh
Event: Men’s 105 kg
Time: 5.12 am

Athlete: Lalchhanhimi
Event: Women’s 90kg
Time: 9.42 am

Athlete: Purnima Pandey
Event: Women’s 90kg
Time: 9.42 am

Athlete: Gurdeep Singh
Event: Men’s +105kg
Time: 2.12 pm

Event: Badminton Mixed Team Bronze medal and Gold medal

Event: Boxing Men Preliminary rounds
Time: 7.30 am-11 am and 2 pm-5.30 pm

Event: Boxing Women Preliminary Rounds
Time: 7.30 am-11 am and 2 pm-5.30 pm

Event: Table Tennis Team final
Time: 11.30 am-4.30 pm

Event: Squash Singles Medal
Time: 8.00 am-12 pm and 1.30 pm-5.00 pm

Day 6 (10 April)

Athlete: Muhammed Anas
Event: Athletics (400m)
Time: 5.18 pm

Athlete: Poovamma Raju
Event: Athletics (Women 400m)
Time: 4.46 pm (Semi-final)

Athlete: Dharun Ayyasamy
Event: Athletics (400m Hurdles)
Time: 6.45 am (Heat 1)

Athlete: Hima Das
Event: Athletics (Women 200m)
Time: 8:18 am (Heat 1)

Athlete: Sreeshankar M
Event: Athletics (Long Jump)
Time: 7 am

India vs Malaysia
Event: Men’s Hockey
Time: 5.02 pm

India vs South Africa
Event: Women’s Hockey
Time: 3.02 pm

Athlete: Heena Sidhu
Event: Shooting (Women’s 25m Air Pistol)
Time: 4.31 am (Qualification), 11 am (Final)

Athlete: Anuraj Singh
Event: Shooting (Women’s 25m Air Pistol)
Time: 4.31 am (Qualification), 11 am (Final)

Athlete: Gagan Narang
Event: Shooting (Men’s 50m Rifle Prone)
Time: 4.31 am (Qualification), 8.30 am (Final)

Athlete: Chain Singh
Event: Shooting (Men’s 50m Rifle Prone)
Time: 4.31 am (Qualification), 8.30 am (Final)

Athlete: Sajan Prakash
Event: Swimming (Men’s 1,500m Freestyle)
Time: 4.23 pm

Athlete: Virdhawal Khade
Event: Men’s 50m Freestyle
Time: 3.15 PM (Final)

Event: Badminton singles and doubles Preliminary
Time: 4.30 am-10.30 am; 12.00 pm-6.00 pm

Event: Men’s Boxing Quarter-finals
Time: 7.30 am-11 am and 2 pm-5.30 pm

Event: Women’s Boxing Quarter-finals
Time: 7.30 am-11 am and 2 pm-5.30 pm

Event: Table Tennis Singles Group Stage
Time: 4 am-10 am and 11.30 am-4.30 pm

Event: Squash Doubles Preliminary
Time: 8 am-12 pm and 1.30 pm-5.00 pm

Day 7 (11 April)

Athlete: Tejaswin Shankar
Event: Athletics (High jump)
Time: 3.35 pm (Final)

Athlete: Siddharth Yadav
Event: Athletics (High jump)
Time: 3.35 pm (Final)

Athlete: Poovamma Raju
Event: Athletics (Women 400m)
Time: 5.15 pm (Final)

Athlete: Hima Das
Event: Athletics (Women 400m)
Time: 5.15 pm (Final)

Athlete: Dharun Ayyasamy
Event: Athletics (400m hurdles)
Time: 5.41 pm

Athlete: Hima Das
Event: Athletics (Women 200m)
Time: 5.08 pm (Final)

Athlete: Sreeshankar M
Event: Athletics (Long jump)
Time: 4.02 pm

Athlete: Nayana James
Event: Athletics (Women long jump)
Time: 2.30 pm

Athlete: Neena Pinto
Event: Athletics (Women long jump)
Time: 2.30 pm

India vs England
Event: Men’s Hockey
Time: 3.02 pm

Athlete: Meghana Reddy
Event: Gymnastics (Rhythmic Women Individual All Around)
Time: 6.33 am (Qualification)

Athlete: Mohammed Asab
Event: Shooting (Men’s Double Trap)
Time: 4.31 am (Qualification), 11.15 am (Final)

Athlete: Ankur Mittal
Event: Shooting (Men’s Double Trap)
Time: 4.31 am (Qualification), 11.15 am (Final)

Athlete: Shreyasi Singh
Event: Shooting (Women’s Double Trap)
Time: 4:31 am (Qualification), 6 am (Final)

Athlete: Varsha Varman
Event: Shooting (Women’s Double Trap)
Time: 4:31 am (Qualification), 6 am (Final)

Athlete: Jitu Rai
Event: Shooting (Men’s 50m Pistol)
Time: 4.31 am (Qualification), 7.30 am (Final)

Athlete: Om Prakash
Event: Shooting (Men’s 50m Pistol)
Time: 4.31 am (Qualification), 7.30 am (Final)

Event: Badminton singles and doubles Preliminary
Time: 4.30 am-10:30 am; 12 pm-6 pm

Event: Men’s Boxing Quarter-finals
Time: 7.30 am-11 am and 2 pm-5.30 pm

Event: Women’s Boxing Quarter-finals
Time: 7.30 am-11 am and 2 pm-5.30 pm

Event: Women’s Boxing Semi-Finals (48kg, 69 kg)
Time: 7.30 am-11 am and 2 pm-5.30 pm

Event: Table Tennis Doubles and Single Knockout Stage
Time: 4 am-10 am

Event: Squash Doubles Preliminary
Time: 8 am-12 pm and 1.30 pm-5.00 pm

Day 8 (12 April)

Athlete: Dharun Ayyasamy
Event: Athletics (400m Hurdles)
Time: 3.15 pm (Final)

Athlete: Hima Das
Event: Athletics (Women 200 m)
Time: 5.08 pm (Final)

Athlete: Nayana James
Event: Athletics (Women long jump)
Time: 3.25 pm

Athlete: Neena Pinto
Event: Athletics (Women long jump)
Time: 3:25 pm

Athlete: Arpinder Singh
Event: Athletics (Triple Jump)
Time: 6 am

Athlete: Rakesh Babu A V
Event: Athletics (Triple Jump)
Time: 6 am

Athlete: Seema Antil
Event: Athletics (Women Discus throw)
Time: 4.10 pm

Athlete: Navjeet Kaur Dhillon
Event: Athletics (Women Discus throw)
Time: 4.10 pm

Athlete: Purnima Hembram
Event: Athletics (Heptathlon)
Time: 5.35 am (100m hurdles), 6.30 am (High Jump), 2.50 pm (Shot Put), 4.27 pm (200m)

Athlete: Meghana Reddy
Event: Gymnastics (Rhythmic Women Individual All Around)
Time: 6.33 am (Final)

Athlete: Anish Bhanwala
Event: Shooting (Men’s 25m Rapid Fire Pistol)
Time: 4.31 am (Qualification)

Athlete: Neeraj Kumar
Event: Shooting (Men’s 25m Rapid Fire Pistol)
Time: 4.31 am (Qualification)

Athlete: Anjum Moudgil
Event: Shooting (Women’s 50m Rifle Prone)
Time: 4.31 am (Qualification), 9.31 am (Final)

Athlete: Tejaswini Sawant
Event: Women’s 50m Rifle Prone
Time: 4.31 am (Qualification), 9.31 am (Final)

Athlete: Rahul Aware
Event: Wrestling (Men 57 Kg)
Time: From 6 am

Athlete: Sushil Kumar
Event: Wrestling (Men 74 Kg)
Time: From 6 am

Athlete: Babita Kumari
Event: Wrestling (Women 53 Kg)
Time: From 6 am

Athlete: Kiran
Event: Wrestling (Women 76 Kg)
Time: From 6 am

Event: Badminton singles and doubles Preliminary
Time: 4.30 am-10.30 am; 12 pm-6 pm

Event: Table Tennis Doubles Quarter-Final
Time: 11.30 am-4.30 pm

Event: Squash Doubles Preliminary
Time: 8 am-12 am and 1.30 pm-5.00 pm

Day 9 (13 April)

Athlete: Neeraj Chopra
Event: Athletics (Javelin throw)
Time: 5.30 am

Athlete: Vipin Kasana
Event: Athletics (Javelin throw)
Time: 5.30 am

Athlete: Jinson Johnson
Event: Athletics (1500m)
Time: 7.05 am

India
Event: Athletics (4x400m relay)
Time: 7:35 am

India
Event: Athletics (Women 4x400m relay)
Time: 8:05 am

Athlete: Purnima Hembram
Event: Athletics (Heptathlon)
Time: 6 am (Long jump), 7:55 am (Javelin throw), 3.35 pm (800m)

Athlete: Anish Bhanwala
Event: Shooting (Men’s 25m Rapid Fire Pistol)
Time: 9 am (Final)

Athlete: Neeraj Kumar
Event: Shooting (Men’s 25m Rapid Fire Pistol)
Time: 9 am (Final)

Athlete: Anjum Moudgil
Event: Shooting (Women’s 50m Rifle 3 Positions)
Time: 4.31 am (Qualification), 9.31 am (Final)

Athlete: Tejaswini Sawant
Event: Shooting (Women’s 50m Rifle 3 Positions)
Time: 4.31 am (Qualification), 9.31 am (Final)

Athlete: Shreyasi Singh
Event: Shooting (women’s trap)
Time: 4:31 am (Qualification), 11:25 am (Final)

Athlete: Seema Tomar
Event: Shooting (women’s trap)
Time: 4.31 am (Qualification), 11.25 am (Final)

Athlete: Bajrang Kumar
Event: Wrestling (Men 65 Kg)
Time: From 6 am

Athlete: Mausam Khatri
Event: Wrestling (Men 97 Kg)
Time: From 6 am

Athlete: Pooja Dhanda
Event: Wrestling (Women 57 Kg)
Time: From 6 am

Athlete: Divya Kakran
Event: Wrestling (Women 68 Kg)
Time: From 6 am

Event: Badminton singles and doubles quarter-final
Time: 6.30 am-10.30 am, 1 pm-5 pm

Event: Men’s boxing semi-finals
Time: 7.30 am-11 am (49kg, 52kg, 60kg, 91kg) and 2 pm-5.30 pm (56kg, 69kg, 75kg, +91kg)

Event: Women’s boxing semi-finals
Time: 7.30 am-11 am (51kg, 60kg)

Event: Table tennis doubles quarter-final
Time: 4 am-10 am

Event: Table tennis doubles semi-final
Time: 11.30 am-4.30 pm

Event: Squash doubles quarter-final and semi-final
Time: 8 am-12 pm and 1.30 pm-5 pm

Day 10 (14 April)

Athlete: Arpinder Singh
Event: Athletics (Triple Jump)
Time: 10.45 am (Final)

Athlete: Rakesh Babu AV
Event: Athletics (Triple Jump)
Time: 10.45 am (Final)

Athlete: Neeraj Chopra
Event: Athletics (Javelin Throw)
Time: 10.05 am (Final)

Athlete: Vipin Kasana
Event: Athletics (Javelin Throw)
Time: 10.05 am (Final)

Athlete: Jinson Johnson
Event: 1,500m
Time: 11.40 am (Final)

India
Event: 4x400m relay
Time: 12.08 pm (Final)

India
Event: Women 4x400m relay
Time: 12.37 pm (Final)

Athlete: L Suriya
Event: Women 5,000m
Time: 10:50 am

Athlete: Manavjit Singh Sandhu
Event: Shooting (Men’s Trap)
Time: 4.31 am (Qualification), 11.30 am (Final)

Athlete: Kynan Chenai
Event: Shooting (Men’s Trap)
Time: 4.31 am (Qualification), 11.30 am (Final)

Athlete: Chain Singh
Event: Shooting (Men’s 50m Rifle 3 Positions)
Time: 4.31 am (Qualification), 08.15 am (Final)

Athlete: Sanjeev Rajput
Event: Shooting (Men’s 50m Rifle 3 Positions)
Time: 4.31 am (Qualification), 08.15 am (Final)

Athlete: Somveer
Event: Wrestling (Men 84 Kg)
Time: From 6 am

Athlete: Sumit
Event: Wrestling (Men 125 Kg)
Time: From 6 am

Athlete: Vinesh Phogat
Event: Wrestling (Women 50 Kg)
Time: From 6 am

Athlete: Sakshi Malik
Event: Wrestling (Women 62 Kg)
Time: From 6 am

Event: Badminton singles and doubles semi-final and bronze medal
Time: 6.30 am-10.30 am and 1 pm-5 pm

Event: Men’s boxing final
Time: 7.30 am-11 am (49kg, 52kg, 60kg, 91kg) and 2 pm-5.30 pm (56kg, 69kg, 75kg, +91kg)

Event: Women’s boxing final
Time: 7.30 am-11 am (48kg, 51kg, 60kg) and 2 pm-5.30 pm (69 kg)

Event: Table tennis doubles and singles medal matches
Time: 4 am-10 am and 11.30 am-4.30 pm

Event: Squash doubles semi-final and final
Time: 8 am – 12 pm and 1:30 pm – 5:00 pm

Day 11 (15 April)

Event: Badminton singles and doubles gold medal
Time: 4:30 am – 9:30 am

Event: Table tennis doubles and singles medal matches
Time: 4 am-10 am and 11.30 am-4.30 pm

Event: Squash doubles semi-final and final
Time: 8 am-12 pm and 1.30 pm-5 pm

Sony Ten 3 Wiki

Sony Ten 3 and Sony Ten 3 HD TV channels provide the live broadcast of majority cricket matches and live action from the 5 international cricketing boards of West Indies, Zimbabwe, Pakistan, Sri Lanka and South Africa.

As per News Sony Ten 3 TV channels Broadcast the upcoming Bangladesh Premier League 2017 Season 5 All Matches on their channel so Indian Viewers enjoy the BPL T20 Live telecast in India on Sony Ten 2 channel.

Sony TEN Golf HD wiki

Sony Ten Gold HD is one of the 24 hours channel of India who broadcast the coverage of Gold Events. Sony TEN Golf has the Broadcasting rights to the European Tour, Asian Tour, Ryder Cup, LPGA Tour, Royal Trophy, US PGA Championship, Senior PGA Championship, Professional Golf Tour of India & Ladies European Tour.

Events

Check out below the Events which are Broadcast by the sony Ten channel.

Cricket

  • International cricket in South Africa
  • International cricket in Pakistan and UAE
  • International cricket in West Indies
  • International cricket in Sri Lanka
  • International cricket in Zimbabwe
  • Caribbean Premier League
  • Bangladesh Premier League
  • CSA T20 Challenge

Football

  • UEFA Champions League
  • UEFA Europa League
  • UEFA Super Cup
  • CAF Confederation Cup
  • La Liga
  • Ligue 1
  • German FA Cup
  • Serie A
  • Fifa U-17 World cup 2017
  • FA Community Shield
  • A-League

Golf

  • Asian Tour
  • PGA European Tour
  • Ryder Cup
  • Royal Trophy
  • US PGA Championship
  • Senior PGA Championship
  • Professional Golf Tour of India

Professional wrestling

  • WWE Raw Tuesday, 5:30 am LIVE, Repeat: 4:00 pm and 9:00 pm[6]
  • WWE SmackDown Wednesday, 5.30 am LIVE[6], Repeat: 5:00 pm and Sunday, 11:30 am in Hindi
  • WWE NXT Saturday, 5:30 pm and 9:30 pm[6]
  • WWE pay-per-view events 6:00 pm (occasionally aired live at 4:30 AM)[6]
  • WWE Main Event Thursday, 6:00 pm, 10:00 pm[6]
  • WWE Sunday Dhamaal Sunday, 10:00 am
  • WWE Slam City

WWE pay-per-views/specials

  • WWE Royal Rumble (LIVE)
  • WWE Elimination Chamber
  • WWE Fastlane
  • WWE WrestleMania (LIVE)
  • WWE Payback
  • WWE Backlash
  • WWE Extreme Rules
  • WWE Money in the Bank
  • WWE Great Balls of Fire
  • WWE Battleground
  • WWE SummerSlam (LIVE)
  • WWE No Mercy
  • WWE Hell in a Cell
  • WWE TLC: Tables, Ladders & Chairs
  • WWE Survivor Series (LIVE)
  • WWE Clash of Champions

Basketball

  • UBA Pro Basketball League
  • NBA

Fifa World cup 2018 Draw

Fifa world cup Final Draw which will be held at CenturyLink Field, Seattle Kremlin on 1st December and Viewers enjoy the Live broadcast on Sony Ten channel.

The Sony Ten 3 channel Who was previously known as Ten Cricket before rebranded it as Ten Sports 3. Ten Sports was the part of the Zee Entertainment Enterprises Limited (ZEEL) of India. In 2016, ZEE sold the Ten sports network to the Sony Pictures Network. After the completion of the acquisition, all the Ten channels were rebranded too Sony TEN 1/HD, Sony TEN 2, Sony TEN 3, and Sony TEN Golf HD and added two more channels Sony TEN 2 HD and Sony TEN 3 HD. Sony Ten 3 channel mostly broadcast cricket related content on their channel in the Hindi language for Indian viewers.

Watch Every Game Live with ExpressVPN

✔ Easy set up ✔ 30-day money back guarantee ✔ Save 49%+3 Month Free

Work with All Device – Laptop, Android, Iphone, Tablet, Smart TV 

 

We may earn commission from buying our links. For the record, sports24hour.com does not condone copyright violation with the help of a VPN as we promotes online privacy and security afforded by Virtual Private Networks.

Recent search terms: